">هارمونی رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی – گروه صنعتی آدلان

هارمونی رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی

هارمونی رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی

تغییر مکان و ایجاد یک تجربه فضایی جدید به شکل های گوناگون با طراحی و دکوراسیون داخلی امکان پذیر است.

تعادل ، ریتم و تاکید سه اصل پایه ای هستند که توسط عناصر اصلی طراحی داخلی خط ، رنگ ، بافت، تناسبات ، الگو، نور و مقیاس در طراحی داخلی به کار گرفته می شوند.

طراحی داخلی حاصل ترکیب متفاوتی از این اصول و ویژگی ها است و آنچه که زیبایی را به فضا می بخشد هماهنگی و هارمونی است که در به کارگیری این اصول به کار رفته است.

هارمونی چیست؟

 

معنای واژه ی هارمونی، تناسب است. یگانگی داشتن  در اجزا و و تشکیل دادن یه کل واحد معنای اصلی هارمونی است. هارمونی داشتن،  وحدت داشتن و هماهنگی در کل است.

هماهنگی داشت در طراحی داخلی به این معنا است که بین اجزای گوناگون طراحی داخلی رابطه ای منسجم و روشن برقرار باشد و از نظر دیداری برای کاربر فضا دارای حس زیبا شناختی باشد. طراح دکوراسیون از طریق تکرار عنصرهای طراحی مانند رنگ، بافت، نور، خط ، مقیاس و الگو ترکیبی ایجاد می کند که دارای هارمونی و هماهنگی است.

تعادل و هارمونی برقرار کردن بین اجزای دکوراسیون داخلی هدف نهایی طراحی و کوراسیون است.

چگونه می‌توان در طراحی دکوراسیون داخلی هارمونی ایجاد کرد؟

 

حس زیبایی شناسی انسان از طریق ایجاد هارمونی و تعادل برانگیخته می شود و ما با تجربه ی این احساس ، زیبایی را در آن محیط حس و تجربه می کنیم.

هارمونی های گوناگونی احساس های متفاوت را ایجاد می کنند بنابراین ترکیب های مختلف هارمونی های مختلفی در دکوراسیون ایجاد می کنند.

به طور مثال ترکیب خطوط با ویژگی های و ضخامت های متفاوت و چیدمان مختلف منجر به ایجاد حالت های متفاوت هارمونی خواهد شد.

طراحی دکوراسیون داخلی

 

یکی از ابزارهای ایجاد هارمونی استفاده از شکل ها و فرم های هندسی است.

استفاده از خطوط شکسته و تیز در طراحی داخلی القای حس خشونت و برنده بودن را به مخاطب می کند.  اما استفاده از اشکال و فرم های منحی و کروی احساس آرامش و نرمش به کاربر می دهد.

استفاده  از وسایلی که دارای هندسه منظم و شکل های هندسی تعریف شده هستند نیز به زیبایی طراحی داخلی فضا کمک میکند. استفاده از تابلوها، لوسترها و وسایل منزل که به صورت هماهنگ انتخاب  و جانمایی شده باشند سبب ایجاد هارمونی در محیط و دکوراسیون داخلی می شود.

ایجاد هارمونی در محیط بدون دقت در انتخاب رنگ ها امکان ندارد و هماهنگی و تناسب رنگهای وسایل، دیوارها وکف بهترین راه ایجاد هارمونی در محیط است.

یکی از بهترین ابزارها در ایجاد هارمونی در طراحی استفاده متناسب از رنگ ها در طراحی است.

استفاده از یک رنگ اصلی در محیط و در کنار رنگ اصلی استفاده از رنگ های متناسب با رنگ اصلی نیز به زیبایی و ایجاد هارمونی بیشتر فضا کمک می کند.

هماهنگ کردن رنگ وسایل با یکدیگر و با رنگ کف و دیوارها یک هارمونی فوق العاده زیبا را در محیط ایجاد می کند.

مهم ترین نکته در انتخاب رنگ برای طراحی دکوراسیون در محیط توجه به جنبه های روانشناسی رنگها است.

رنگی که کلیت فضای طراحی بر اساس آن طراحی می شود به عنوان رنگ پایه در نظر می گیریم.

در انتخاب رنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی فضا ابتدا باید یک رنگ پایه را انتخاب کنیم و بر اساس رنگ پایه، دو یا سه حالت از رنگ پایه را به عنوان سایه روشن هایی از رنگ پایه به عنوان رنگ های مکمل انتخاب کنیم.

توجه به اثرات روانشناسی رنگها راهنمای خوبی برای انتخاب رنگ است به عنوان مثال رنگ های قرمز، زرد و نارنجی رنگ های  گرم هستند و در فضا باعث تحرک می شوند.

اما برای ایجاد حس آرامش باید رنگ های سرد را انتخاب کنیم که رنگ های آبی ، سبز و بنفش بهترین انتخاب هستند.

بنابراین ایجاد هارمونی در دکوراسیون ، انتخاب رنگِ پایه بر اساس سرد یا گرم بودن رنگ و انتخاب سایه روشن های متناسب با رنگ پایه دکوراسیون فضا را متناسب می کند و یک محیط دارای هارمونی را برای کاربر فراهم میکند. اما استفاده همزمان از رنگ های سرد و گرم  در کنار هم منجر به ایجاد تناقض و تضاد در محیط می شود.

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping